Pred prvým dažďom hlavní hrdinovia. Zhrnutie hodiny mimoškolského čítania na tému V. Oseeva „Pred prvým dažďom“. Čo si pani učiteľka všimla, keď videla deti? Napíš to
Daria Alferová
(rozvoj čitateľských zručností) Téma: V. Oseeva „Pred prvým dažďom“.
Abstraktné OD
Umelecký a estetický vývoj(rozvoj čitateľských zručností)
Pripravené: Učiteľka Alferová Daria Alexandrovna
MBDOU "Materská škola "Solnyshko", Tambov, 2017
Predmet: IN. Oseeva"Predtým prvý dážď» .
Cieľ: Formovať u detí plné vnímanie detskej knihy. Premyslene zaobchádza s textom, skladá obrazy hrdinov na základe slovných opisov činov. Zamyslite sa nad postojom autora k postavám v jeho príbehu.
Vybavenie: Kniha V. Oseeva"Predtým prvý dážď» . Zbierka prísloví o priateľstve.
OD ťah:
1. Úvod do hernej situácie.
Ahojte chalani! Povedzme si "Ahoj" a usmejme sa!
2. Motivačná hra.
Chlapci, dnes vám chcem predstaviť prácu Valentiny Alexandrovny Oseeva. Tento úžasný spisovateľ pôsobil ako učiteľ sedemnásť rokov. Deti veľmi milovala a rozumela im. Jej príbehy sú veľmi krátke. Je to preto, aby sa deti naučili čítať, mohol čítať ich bez pomoci dospelých, a po prečítaní, premýšľajte a hodnotte činy hrdinov, ako aj svoje vlastné. Svoje knihy písala tak, aby zo všetkých dievčat a chlapcov vyrástli priateľskí, čestní a dobre vychovaní ľudia.
3. Ťažkosti v hernej situácii.
Najprv si však pripomeňme, čo je priateľstvo? (Odpovede detí)
Priateľstvo je, keď deti chcú byť spolu, keď sa spolu hrajú a nehádajú sa. Priateľstvo sú úsmevy priateľov. To znamená, že priatelia sú ľudia, s ktorými je to pre nás ľahké, zaujímavé a pohodlné.
Chlapci, poďme odhaliť všetky tajomstvá priateľstva. Ktorý si myslíte prvé tajomstvo priateľstva? Pamätáte si, čo sme robili na samom začiatku nášho stretnutia? (Povedz ahoj). Správne, pozdravili sme, to znamená prvé tajomstvo priateľstva je: Vždy pozdrav a buď priateľský. Chcete poznať druhé tajomstvo? (Áno). Potom počúvajte hádanka:
Ak mi to dáš,
Budete o niečo šťastnejší.
V okamihu sa otočí
A čoskoro sa k vám vráti.
Jedným ťahom zaženie smútok,
Ako víla mávajúca krídlami.
Nešetrite na nej
A na veľkú dovolenku
Je dôležitejšia ako ktokoľvek iný
Aspoň sladkosti, aspoň pohľadnice.
Hovoríme o... (úsmev).
Povedzte mi, s ktorým človekom je príjemnejšie komunikovať, s tým zachmúreným alebo s tým, kto sa usmieva? (Kto sa usmieva).
4. Telovýchovná minúta "Húsenica".
Chlapci, povedzte mi nie je to tak? Mohli by ste hrať túto hru sami? Samozrejme, že nie. Len s priateľmi, veľkým, veselá spoločnosť Môžete hrať takúto zábavnú hru. Preto, aby sme odhalili ďalšie tajomstvo priateľstva, zamyslime sa. Aké je to zlé, keď ľudia nezdieľajú obsah so svojimi priateľmi a sú chamtiví. Často sa od takýchto súdruhov odvracajú a nechcú sa s nimi hrať ani kamarátiť. Tak sme rozlúštili tretie tajomstvo – to je vedieť sa poddať, nebyť chamtivý. Ďalším tajomstvom, štvrtým, je láskavosť. Navyše, chlapi, dobre si zapamätajte, že nie je dobré klamať a mali by sme byť k sebe vždy úprimní. Toto je ďalšie tajomstvo priateľstva - čestnosť.
5. Hľadanie východiska z ťažkostí v hernej situácii.
Chlapci, vypočujte si príbeh „V. Oseeva"Predtým prvý dážď» .
Čítanie príbehu "Predtým prvý dážď» .
„Tanya a Masha boli veľmi priateľské a vždy spolu chodili do školy. Najprv prišla Máša pre Táňu, potom Táňa prišla pre Mášu.
Jedného dňa, keď dievčatá kráčali po ulici, silný dážď. Máša bola v pršiplášte a Tanya mala jedny šaty. Dievčatá bežali.
Vyzleč si plášť, zakryjeme sa spolu! - kričala Tanya pri behu.
Nemôžem, zmoknem! - odpovedala jej Máša a sklonila hlavu s kapucňou.
Učiteľ v škole povedal:
Aké zvláštne, Mášine šaty sú suché, ale tvoje, Tanya, sú úplne mokré. Ako sa to stalo? Koniec koncov, chodili ste spolu?
Máša mala pršiplášť a ja som chodila v jedných šatách,“ povedala Tanya.
"Takže by si sa mohol zakryť len plášťom," povedala učiteľka a pri pohľade na Mashu pokrútila hlavou. - Zdá sa, že vaše priateľstvo je na spadnutie prvý dážď!
Obe dievčatá sa hlboko začervenali: Máša je pre Tanyu a Tanya je pre seba."
Výborne, chlapci, pozorne počúvajte príbeh. A teraz vás pozývam zahrať si hru "Nie naozaj".
6. Opakovanie a vývojové úlohy.
Hra "Nie naozaj".
Budeme silní priatelia? (Áno)
Naučíme sa hrať? (Áno)
Pomôžeme si navzájom? (Áno)
Potrebujete naštvať priateľa? (nie)
Čo tak darovať úsmev? (Áno)
Mali by ste uraziť priateľa? (nie)
Budeme kričať nahlas? (nie)
Odtrhneme medvediu labu? (nie)
Budeme všetci trhať knihy? (nie)
Čo tak postrčiť kamaráta? (nie)
Dáme si čaj s priateľmi? (Áno)
Umyjeme si ruky pred jedlom? (Áno)
Budeme vždy priatelia? (Áno)
A si verný svojim súdruhom? (Áno)
7. Výsledok OD.
Chlapci, dnes sa vám darilo! Dokázali sme s vami odhaliť všetky tajomstvá priateľstva. Aký príbeh nám v tom pomohol? (IN. Oseeva"Predtým prvý dážď» ).
Chlapci, myslím, že ste si spomenuli na všetky tajomstvá priateľstva a budete sa baviť čítať knihy B. Oseeva ktorí vám pomôžu vyrásť v milých a čestných, pracovitých a priateľských ľudí.
Publikácie k téme:
Umelecký a estetický vývoj V modernej dobe je harmonický rozvoj osobnosti nemožný bez estetického cítenia, ktoré zahŕňa priestranné mnohostranné koncepty. Výchova.
Umelecký a estetický vývoj Plán Vysvetlivka 1. Vytváranie podmienok na podporu iniciatívy a tvorivosti detí. 2. Vizuálna aktivita ako jedna z.
Realizácia umeleckého a estetického smerovania vývinu detí predškolskom veku vo federálnom štátnom vzdelávacom štandarde umelecký a estetický rozvoj predpokladá.
Abstrakt umeleckého a estetického vývoja GCD Téma 2. juniorskej skupiny: „Zimná mágia“ Cieľ: vytvoriť u detí podmienky na aktivizáciu prejavenia záujmu o tlač novinovými farbami. Ciele: 1. Rozvíjať zrakové schopnosti detí.
Abstrakt mimovládnej organizácie „Umelecký a estetický rozvoj“ Dekoratívne kreslenie v skupine seniorov. Téma: "Magické vzory" Cieľ: rozvoj tvorivých schopností detí prostredníctvom kreslenia netradičnými metódami. Ciele: Umelecký a estetický rozvoj: -formácia.
Priama vzdelávacia oblasť Umelecký a estetický rozvoj Téma: „Tráva na lúke“ 1. skupina ml Ciele: - naučiť sa rozlišovať zelenú od ostatných farieb; - kresliť krátke, trhavé ťahy; - pestovať záujem o ústny folklór.
Tanya a Masha boli veľmi priateľskí a vždy chodili MATERSKÁ ŠKOLA spolu. Najprv prišla Máša pre Táňu, potom Táňa prišla pre Mášu. Jedného dňa, keď dievčatá kráčali po ulici, začalo husto pršať. Máša bola v pršiplášte a Tanya mala jedny šaty. Dievčatá bežali.
- Vyzleč si plášť, prikryjeme sa spolu! – kričala Tanya pri behu.
– Nemôžem, zmoknem! - odpovedala jej Máša a sklonila hlavu s kapucňou.
V škôlke učiteľka povedala:
- Aké zvláštne, Mášine šaty sú suché, ale tvoje, Tanya, sú úplne mokré. Ako sa to stalo? Koniec koncov, chodili ste spolu?
"Masha mala pršiplášť a ja som chodila v jedných šatách," povedala Tanya.
"Takže by si sa mohol zakryť len plášťom," povedala učiteľka a pri pohľade na Mashu pokrútila hlavou.
- Zdá sa, že vaše priateľstvo je až do prvého dažďa!
Obe dievčatá sa hlboko začervenali: Masha pre seba a Tanya pre Mashu.
Zle
Pes zúrivo štekal a padol na predné labky. Priamo pred ňou, pritlačené k plotu, sedelo malé strapaté mačiatko. Doširoka otvoril ústa a žalostne mňaukal. Dvaja chlapci stáli neďaleko a čakali, čo sa bude diať.
Žena sa pozrela z okna a rýchlo vybehla na verandu. Odohnala psa a nahnevane zakričala na chlapcov:
- Hanbi sa!
- Čo je to hanba? Nič sme neurobili! – prekvapili sa chlapci.
- Je to zlé! – odpovedala žena nahnevane.
Nová hračka
Strýko si sadol na kufor a vytiahol zošit. - No, chlapci, čo mám komu priniesť?
- Chcem bábiku! - povedala Máša.
- A ja mám loptu!
- Vozík! Automobil! - kričali chlapi.
Len Peťa mlčal. Celý roh jeho domu bol posiaty hračkami a Peťa si nevedel spomenúť, čo nemal.
Chlapci žiadali jednu alebo druhú vec a strýko všetko zapísal do svojej knihy. A potom, odtláčajúc skupinu chlapov, pritiahol Peťa k sebe.
- No a čo ty, Kohút, prečo mlčíš?
Peťo sa začervenal, pery sa mu triasli.
"Ja... mám všetko," povedal a začal plakať.
Hlavnými postavami Oseevho príbehu „Pred prvým dažďom“ sú dve priateľky, Tanya a Masha. Vždy spolu chodili do škôlky. Jedného dňa, keď dievčatá kráčali spolu do škôlky, začalo pršať. Máša mala pršiplášť, dažďa sa nebála, ale Tanya chodila len v šatách.
Aby nezmokli, dievčatá sa rozbehli. Táňa začala žiadať kamarátku, aby si vyzliekla plášť. Potom sa mohli oni dvaja zakryť týmto plášťom. Ale Máša sa bála zmoknutia a nevyzliekla si pršiplášť.
Učiteľ bol prekvapený, keď videl mokrú Tanyu a úplne suchú Mášu. Vedela, že dievčatá vždy chodia spolu, a bola prekvapená, že jedna z nich je mokrá a druhá nie. Potom Tanya vysvetlila, že nemá plášť, ale Masha ho má.
Učiteľka povedala, že dievčatá sa môžu zakryť Mašiným pršiplášťom a že ich priateľstvo trvá až do prvého dažďa. Máša sa hanbila a začervenala sa.
Tak to je zhrnutie príbeh.
Hlavnou myšlienkou príbehu Oseeva „Pred prvým dažďom“ je, že skutočné priateľstvo sa učí v extrémnych situáciách. Masha a Tanya verili, že sú skutočnými priateľmi, ale incident v daždi ukázal, že to tak nebolo.
Príbeh „Pred prvým dažďom“ učí nebyť sebecký a pomáhať tým, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii, najmä príbuzným a priateľom.
Aké príslovia sa hodia k príbehu „Pred prvým dažďom“?
Najúžasnejším darom, ktorý ľudia dostali po múdrosti, je priateľstvo.
Priateľ je známy v problémoch.
Skutočné priateľstvo je pravdivé a odvážne.
Priateľstvo na hranici možností.
Názov diela: "Pred prvým dažďom."
Počet strán: 2.
Žáner diela: príbeh.
Hlavné postavy: Tanya, Masha.
Charakteristika hlavných postáv:
Tanya- milý a súcitný.
Dúfal som v pomoc od priateľa.
Máša- lakomé a čistotné dievča.
Ušetrila pršiplášť a nechala kamarátku zmoknúť v daždi.
Myslí len na seba.
učiteľ- múdry a bystrý.
Zahanbil som Mashu.
Zhrnutie príbehu „Pred prvým dažďom“ do čitateľského denníka
Tanya a Masha boli priatelia. Chodili spolu do škôlky.
Jedného dňa však začalo husto pršať.
Tanya požiadala svoju kamarátku, aby ich oboch prikryla plášťom a odišla do záhrady.
Ale Masha si myslela, že zmokne.
V škôlke bola pani učiteľka prekvapená, prečo je jedno dievčatko suché a druhé mokré.
A povedala, že ich priateľstvo je zrejme také silné.
Plán prerozprávania diela „Pred prvým dažďom“
1. Dve kamarátky – Tanya a Masha.
2. Dážď a Mášina pláštenka.
3. Rozhovor s učiteľom.
4. Máša sa hanbí za seba a Tanya za kamarátku.
Hlavná myšlienka príbehu „Pred prvým dažďom“ od V. Oseeva
Hlavnou myšlienkou príbehu je, že pre priateľa nemôžete nič ušetriť, a ak ste priatelia, musíte si navzájom pomáhať v problémoch.
Čo učí „Pred prvým dažďom“?
Príbeh nás učí vyberať si priateľov selektívnejšie a požičať si rameno v ťažkých časoch.
A tiež, že nemôžete byť sebeckí.
Krátka recenzia na rozprávku „Pred prvým dažďom“ do čitateľského denníka
Pasáž alebo epizóda, ktorá vás najviac zasiahla:
"Takže by si sa mohol zakryť len plášťom," povedala učiteľka a pri pohľade na Mashu pokrútila hlavou.
- Zdá sa, že vaše priateľstvo je až do prvého dažďa!
Aké príslovia sú vhodné pre dielo „Pred prvým dažďom“ od V. Oseeva?
Priateľ v núdzi je skutočný priateľ.
Priateľstvo sa učí v nešťastí.
Aké diela tohto autora by ste si chceli prečítať?
Denník čitateľa Klyukhina založený na príbehu „Pred prvým dažďom“ od Valentiny Aleksandrovna Oseeva
1. Zapíšte si mená hlavných postáv tohto diela do svojho čitateľského denníka.
Hlavné postavy: Tanya, Masha.
2. Napíšte jednu vetu z textu, ktorá sa vám páčila.
Nemôžem, zmoknem!
3. Kam spolu chodili dievčatá? Zaznačte si správnu odpoveď do svojho čitateľského denníka.
Správna odpoveď: do škôlky.
4. Čo Tanya navrhla, keď husto pršalo? Svoju odpoveď napíšte do svojho čitateľského denníka.
Táňa navrhla, aby si Masha vyzliekla plášť a spoločne sa ním prikryli.
5. Vypíšte slová z textu, v ktorých je mäkkosť spoluhlásky naznačená písomne mäkkým znakom. Vyberte 5 ďalších slov pre toto pravidlo.
Slová z textu: učiteľ, kry sa, veľmi, ťažko, dážď.
Slová pre toto pravidlo: prospech, los, deň, medveď, cesta.
6. Vypíšte z textu 5 slov, ktoré označujú činnosť predmetu.
(Masha) vošla, (začalo pršať), (ja) som zmokla, (učiteľka) povedala, (dievčatá) sa začervenali.
7. Čo povedala Tánina kamarátka? Napíš to.
Máša odpovedala, že si nemôže vyzliecť pršiplášť, lebo by zmokla.
8. Čo si pani učiteľka všimla, keď videla deti? Napíš to.
Pretože Mášine šaty sú suché a Tanyine mokré.
9. Prečo boli obe dievčatá sčervenané? Svoju odpoveď napíšte do svojho čitateľského denníka.
Dievčatá sa hanbili, že ich priateľstvo vydržalo až do prvého dažďa. Masha si uvedomila svoju chybu a Tanya sa hanbila za správanie svojho priateľa.
10. Vypíšte 4 slová z textu, rozdeľte ich na slabiky. Dajte dôraz.
2 slabiky – priateľstvo;
3 slabiky – de-vo-chki;
4 slabiky – ka-pyu-shoʹnom;
5 slabík – neexistujú slová s 5 slabikami.
11. Vypíšte z textu slová, ktoré majú opačný význam.
Povedala - kričala, chodili - behali, sucho - mokro.
12. Vyberte si do tohto príbehu príslovie o priateľstve. Zapíšte si to do svojho čitateľského denníka.
Priateľstvo je silné vďaka starostlivosti a pomoci.
Priateľ v núdzi je skutočný priateľ.
Priateľstvo sa učí v nešťastí.
13. Páčil sa vám príbeh „Pred prvým dažďom“? Ako? prečo? Svoju odpoveď napíšte do svojho čitateľského denníka.
Príbeh „Pred prvým dažďom“ je zaujímavý a poučný.
Navyše sa veľmi ľahko číta.
Preto sa mi práca veľmi páčila.
Máša sa správala neprívetivo, za čo sa ocitla v nepríjemnej situácii.
Dúfam, že si svoju chybu uvedomila a už ju nebude opakovať.